Kategorie
Aktualności

Pomóżmy Uli

Jestem Ula, mam prawie 21 lat. Dziewczyna z domieszką choroby, ale nie na odwrót… Chciałabym, żeby ludzie najpierw widzieli mnie, ale dopiero potem nowotwór. To niestety coraz trudniejsze… Nazywam chorobę incydentem, bo wierzę, że tak właśnie będzie – że wkrótce wyzdrowieję, wrócę na studia, będę żyć długo i szczęśliwie, po prostu… Ten potwór jednak nie odpuszcza, nie chce być jedynie przykrym epizodem. Dzisiaj już wiem, że nie ma innych możliwości, by go pokonać. Zostało tylko drogie leczenie za granicą. Cena za moje życie jest gigantyczna, ale bardzo proszę – pomóżcie mi ją zapłacić…

https://www.siepomaga.pl/ula-tokarska

https://www.tvp.info/44407212/22letnia-ula-potrzebuje-pieniedzy-na-walke-z-rakiem-pomoc-moze-kazdy-z-nas

Kategorie
Aktualności

Wrześniowy wypoczynek

Klasa maturalna to czas nauki i wielkiego stresu, wiedząc o tym nasi tegoroczni maturzyści postanowili skorzystać z ostatnich chwil spokoju udając się na trzydniową wycieczkę do Bukowiny Tatrzańskiej.
Uczniowe klas III a i III b liceum oraz uczniowie IV klasy technikum w dniach 23-25 września zatrzymali się w hotelu Grand Stasinda.
Pierwszego dnia wycieczki uczniowie mieli okazję zwiedzić najstarszy klasztor znajdujący się na ziemiach polskich, jakim jest opactwo Benedyktynów w Tyńcu.
Podczas zajęć z przewodnikiem oraz indywidualnego zwiedzania maturzyści poznali historię zakonu, sposób życia lokalnych zakonników oraz podziwiali okoliczne krajobrazy.
Następnie wszyscy udali się do hotelu, gdzie na uczniów czekała obiadokolacja oraz hotelowe wygody w postaci basenu czy kompleksu sportowego, które pozwoliły na umilenie wieczornego wypoczynku.
Drugiego dnia maturzyści podzielili się na dwie grupy, jedna z nich relaksacyjnie udała się do Zakopanego, gdzie chętnie korzystano z ofert lokalnych kawiarni i butików, natomiast druga grupa udała się na nierówną walkę ze szczytami górskim.
Po wielogodzinnej wędrówce zakończonej dotarciem do Czarnego Stawu Gąsienicowego, uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni podziwiali przepiękne widoki krajobrazów Hali Gąsienicowej oraz otaczającej ich natury.
Wieczorem odbyło się ognisko, które było okazją do wspólnych rozmów i odpoczynku po przebytej drodze.
Trzeciego dnia po porannym pakowaniu przyszedł czas na ponowną wycieczkę do Zakopanego, gdzie uczniowie mieli okazję odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, pomodlić się i poprosić o pozytywny wynik zbliżającego się egzaminu dojrzałości.
Trzy dni wycieczki minęły bardzo szybko, miejmy nadzieję, że odpoczynek przełoży się na dobre wyniki maturalne!

autor: Mateusz Pisarek

Kategorie
Aktualności

Wspomnienia św. Stanisława Kostki

18 września odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji wspomnienia św. Stanisława Kostki patrona polskiej młodzieży. Przewodniczył tej uroczystości ksiądz Jarosław Wnuk, który po krótce przybliżył nam historię św. Stanisława i przekonywał, że młodość to czas na świętość. A ksiądz Bosko mówił, że kluczem do świętości jest sumienne wypełnianie obowiązków. Oczywiście na mszy nie mogło zabraknąć zespołu szkolnego, który jak zawsze przygotowuje pieśni i urozmaica wielkie wydarzenie jakim jest Msza święta.

Kategorie
Aktualności

Wykłady z biorobotyki

Jeśli do tej pory szpieg kojarzył ci się głównie z agentem w czarnym garniturze, w srebrno-szarym Astonie Martinie, a robot przede wszystkim z maszyną udającą człowieka, to nie miałeś okazji uczestniczyć w wykładach z biorobotyki, w których brali udział uczniowie grup biologiczno-chemicznych, klasy 1B i 2b Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego. Czy historie z filmów science-fiction stają się częścią współczesnej nauki? Nanoroboty-mechaniczne maleństwa, mniejsze od bakterii i wędrujące w naszym organizmie, które będą leczyć nowotwory, robotyczne komary – drony potrafiące szpiegować, zastosowanie wiedzy o DNA i budowie komórki w leczeniu chorób oraz wiedzy o fizjologii mózgu w stworzeniu robota IURO. O tym wszystkim mieliśmy  okazję posłuchać w trakcie wykładów Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego, działającego przy Uniwersytecie Śląskim. Po co interesować się nauką? Po co uczyć biologii? Właśnie po to, by z pasji, pracy i chęci pomocy drugiemu człowiekowi, to wszystko co wydawało się niemożliwe, stawało się realne.

autor: Anna Barańska-Lesiak
zdjęcia: Anna Cołoś, kl. 1 B LO

Kategorie
Aktualności

Warsztaty języka niemieckiego dla najmłodszych

“Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż – zapamiętam.
Pozwól wziąć udział, a… wzbudzisz we mnie pragnienie”

Konfucjusz

Piątek 13.09.2019  był zaskakującym dniem dla najmłodszych z naszej społeczności. Tego dnia pierwszoklasiści wzięli udział w warsztatach z języka niemieckiego. Okazało się, że niemiecki można nie tylko usłyszeć, ale również posmakować, poczuć … a nawet powąchać. Nie trzeba siedzieć w ławce, żeby się czegoś nauczyć. Dziękujemy pani Iwonie Hanysek – doradcy metodycznemu za przeprowadzone warsztaty i garść inspiracji do kolejnych zajęć.

Emilia Cirmaciu

Kategorie
Aktualności

Uroczystości pogrzebowe ks. Jana Urbańczyka

31 sierpnia 2019 roku o godz. 10 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe ks. Jana Urbańczyka, salezjanina. Wzięło w nim udział 100 kapłanów. Liturgii przewodniczył ks. Marcin Kaznowski p.o. Prowincjał Inspektorii Krakowskiej, homilię wygłosił kolega kursowy śp. księdza  Jana, ks. Sylwester Jędrzejewski. Mszę świętą sprawowali: proboszcz rodzinnej parafii śp. ks. Jana, ks. Henryk Aleksa, kapłani pochodzący z tejże parafii, kapłani z okolicznych dekanatów zaprzyjaźnieni z Dziełem Salezjańskim w Oświęcimiu z oraz bardzo duża grupa salezjanów z Inspektorii krakowskiej i wrocławskiej.

Czytaj więcej