Kategorie
Aktualności

Aktywny jesienny space

Gratulujemy uczestnikom KONKURSU FOTOGRAFICZNO-PLASTYCZNEGO 
“Aktywny jesienny spacer” Wszystkie prace były bardzo pomysłowe i pięknie wykonane! 

autor: p. Anna Gawenda

Kategorie
Aktualności

Wyjazd do Auschwitz i Auschwitz Birkenau

W poniedziałek (18.09.2019 r.) odbył się wyjazd do obozu koncentracyjnego w Auschwitz oraz Auschwitz-Birkenau, w którym wzięła udział klasa 8 szkoły podstawowej wraz z Paniami Katarzyną Jendrusiewicz i Jolantą Wadowską.  

Pojechaliśmy do obozu-muzeum w Auschwitz, by zrozumieć, jak nieludzką zbrodnię na masową skalę popełnili w tym miejscu naziści. Dowiedzieliśmy się, jak żyli więźniowie, jak umierali oraz jak walczyli  o swoje życie planując ucieczki. Zobaczyliśmy blok 11, w którym zginął, jako jeden z wielu, Św. Ojciec Kolbe. Byliśmy również pod „Ścianą Straceń” na dziedzińcu pomiędzy blokami 10 i 11. Następnie pojechaliśmy do Brzezinki,  gdzie zwiedziliśmy dziecięcy barak. Jak się dowiedzieliśmy był to jedyny taki budynek, który wyglądał w miarę ‘’przyjaźnie’’, jeżeli w ogóle można tak określić cokolwiek, co było przeznaczone dla więźniów w takim miejscu. Warunki, w jakich żyli więźniowie, były potworne. Ciężka praca przez cały dzień, głód, a w nocy po kilka osób na jednej pryczy, przykrytych jednym, sztywnym od brudu kocem. Dla nas –współczesnej młodzieży- jest to absolutnie niewyobrażalne.

Dzięki opowieściom naszych Pań Przewodniczek, dotarły do nas, z mocą, sprawy, o których wcześniej wiedzieliśmy, ale które nie robiły na nas większego wrażenia. To, że ludzie traktowani byli, jakby ludźmi nie byli, to, że odbierano im wszystko: rodzinę, godność, życie. Duże wrażenie zrobiły na nas przykłady męstwa w tym okropnym świecie. Raz jeszcze wspomnijmy Ojca Maximiliana Kolbe, który dobrowolnie oddał życie za innego więźnia skazanego na śmierć głodową. Jego ofiara uratowała człowieka dlatego, że w III Rzeszy wszystko musiało się zgadzać w dokumentach. Ponieważ więźniowie nie byli dla nazistów ludźmi tylko statystyką, nie było dla nich ważne kto umiera, ważne były liczby. Liczba ofiar tej zbrodni jest ogromna i tylko część z tych ofiar patrzy na nas smutnymi oczyma z fotografii i każe pamiętać, że byli takimi samymi ludźmi, jak my. Uważam, że ta wycieczka wszystkich nas wiele nauczyła. Większość z nas zrozumiała, że obozy koncentracyjne to nie powód do żartów. To jeden wielki cmentarz ogromnej liczby ludzi, którym należy się szacunek i pamięć, czyli to co naziści tak usilnie starali się im odebrać. A przecież wszyscy ci ludzie chcieli po prostu żyć. Dokładnie tak jak my, chociaż nie boimy się -w odróżnieniu od jednej z byłych więźniarek – śnić.

autor: Zofia Nowak

Kategorie
Aktualności

Obóz szkoleniowy – Salos najmłodsi

W dniach 15 – 17 listopada w Oświęcimiu odbył się obóz szkoleniowy naszych najmłodszych członków Salosu. W obozie brało udział ponad 50 osób wszyscy wrócili szczęśliwi i zmęczeni. Dziękujemy kadrze za opiekę.

Kategorie
Aktualności

Most do Terabithii

W czwartek 14 listopada 2019 roku uczniowie klasy ósmej naszej szkoły wybrali się do Chorzowskiego Centrum Kultury na spektakl teatralny pt. „Most do Terabithii ”. Przedstawienie zostało zrealizowane na podstawie książki o tym samym tytule, której autorem jest Katherine Paterson.    Wszyscy aktorzy z dużym wyczuciem  wykreowali na scenie swoje postaci. Dzięki profesjonalnemu podejściu do roli uchwycili klimat i styl powieści. Całość dopełniła fantastyczna scenografia, która współgrała z tematem przewodnim przedstawienia i szczególnie przyciągała uwagę.    Najlepszym elementem spektaklu była muzyka oraz piosenki wykonane przez aktorów. Widać było, że włożyli wiele pracy w tę część przedstawienia. Ich wykonania stały na wysokim poziomie. Ponadto świetnie dobrano ścieżkę dźwiękową do pozostałych scen tej sztuki teatralnej. Na zakończenie  przedstawiania „Most do Terabithii” widzowie nagrodzili aktorów głośnymi oklaskami.    Obejrzenie adaptacji książki „Most do Terabithii” na deskach teatru było wyróżnieniem dla uczniów ósmej klasy. Na szczególną uwagę zasługiwał fakt, że na scenie pojawiła się nasza koleżanka i kolega ze szkolnej ławki, czyli Paulina Nędza i Mateusz Staniów. Gratulujemy występu i dziękujemy za zaproszenie.

autor: Amelia Porębska

Kategorie
Aktualności

Łańcuch Dobra

Drodzy Uczniowie,
Przed nami niesamowita inicjatywa! Zespół Szkół Salezjańskich ma zaszczyt po raz pierwszy uczestniczyć w akcji „Łańcuch Dobra”. Jest to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest stworzenie jak najdłuższego łańcucha choinkowego. Ma on być jeszcze dłuższy niż ten w ubiegłym roku (111 km 119 metrów i 57 cm).
Idea jest szczytna, chodzi o zwrócenie uwagi na dzieci cierpiące na dystrofię mięśniową (zanik mięśni), która jest chorobą nieuleczalną. Łańcuch symbolizuje empatię wobec wszystkich chorych na dystrofię dzieci.
Na akcję przeznaczamy cały listopad, ostateczny termin oddania łańcucha to 30 listopad.
Uwaga! Klasa, która stworzy najdłuższy łańcuch w naszej Szkole otrzyma możliwość wybrania sobie Dnia Bez Pytania!

autor: Anna Gawenda

Kategorie
Aktualności

101 lat – WOLNOŚCI

Dnia 12.11.2019 r. w naszej szkole nie mogło zabraknąć akademii upamiętniającej 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Już kilka dni wcześniej został przeprowadzony we wszystkich klasach quiz o patriotyzmie oraz odzyskaniu przez Polskę niepodległości, by powoli zastanawiać się nad tym, co mało miejsce ponad 100 lat temu. Quiz jak i cała akademia zostały przygotowane przez uczniów klasy 1 technikum. Wszyscy zebraliśmy się o godzinie 8.00 na holu szkolnym, by dać wyraz miłości do naszej ojczyzny, a zarazem oddać hołd tym, którzy walczyli o to, byśmy teraz żyli w wolnym kraju i byli z niego dumni. Akademię rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego, który dla każdego z nas ma być zadaniem i wyzwaniem. Następnie Szymon Kozłowski zaśpiewał piosenkę Zbigniewa Wodeckiego pod tytułem „Lubię wracać tam gdzie byłem”,  po czym wysłuchaliśmy kilku wierszy, których tematem była nasza ojczyzna. Przedstawiona prezentacja o wydarzeniach z historii Polski przybliżyła nam obraz ojczyzny, która przez 123 lata była pod zaborami, ale dzięki patriotycznemu sercu wielu ludzi najcenniejsze wartości zostały uratowane. Na zakończenie uczniowie klasy 1 technikum pomogli nam zrozumieć czym w dzisiejszym świeci jest patriotyzm i że tych wartości, które zostały nam przekazane, nie mamy się wstydzić.

autor: Paweł Makówka klasa 1TI

Kategorie
Aktualności

Andrzejki

Serdecznie zapraszamy na Zabawę Andrzejkową 22.11.2019 r od 17.00-6.00. Zapisy przez formularz szkoły. Zgodę rodziców z wpłatą 30 zł do należy przynieść do sekretariatu szkoły do 19.11.2019.

Zapisy poprzez formularz zgloszeniowy
Zgoda Rodziców/Opiekunów – pobierz

autor: ks. Adam Starzyk

Kategorie
Aktualności

Spektakl – Dziady

31 października br. uczniowie klas siódmych naszej szkoły udali się do Teatru Nowego w Zabrzu na spektakl pt.: ,, Dziady cz. II” wyreżyserowany przez Irenę Jun.
Sztuka została wystawiona na podstawie dramatu Adama Mickiewicza o tym samym tytule. Przedstawiona cz.II książki ukazywała zwyczaje związane ze starodawnym obrzędem dziadów, obchodzonym kilka razy w ciągu roku. Święto to miało na celu wywoływanie dusz zmarłych i pomaganie im w dostaniu się do nieba.
Aktorzy bardzo dobrze wczuli się w swoje role, ukazując tajemniczy i mroczny charakter ówczesnych tradycji.
Uwagę publiczności przyciągała ciekawa scenografia, za którą sztuka została nagrodzona Złotą Maską. Dzięki platformie umieszczonej między siedzeniami na widowni, można było bardziej wczuć się w spektakl i jego klimat.
Nietypowe również było pojawianie się aktorów, ponieważ nie wszyscy wychodzili zza kulis, czasem zaskakiwali nagłym wyłonieniem się wśród widowni.
Ważnym elementem spektaklu była muzyka dobrana przez Marzenę Mikuła-Drabek. Budowała napięcie i podkreślała charakter utworu.
Widzowie nagrodzili sztukę gromki brawami.
Wyjście do teatru było nie tylko dobrym czasem dla ducha, ale także dla integracji uczniów klas VII.

autor: Michalina Daszek – klasa 7a sp

Kategorie
Aktualności

CYBERSEC for Youth

28 października 2019 roku uczniowie klas III i IV technikum uczestniczyli w Międzynarodowym Forum poświęconym kwestii cyberbezpieczeństawa. Spotkanie odbywało się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i obejmowało cykl wykładów: „Podstawy cyberbezpieczeństwa i prywatności w Internecie”, „Opowieści z SOC,a for YOUth”, „Akademia NASK. O jedno zdjęcie za daleko”, „Akdemia NASK. Fomo, czyli …”, „Czytanie w pionie lepsze niż w poziomie”.
Każdy z nas na co dzień ma do czynienia z komputerem i Internetem, nawet, jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, informacje o nas znajdują się w dziesiątkach baz danych, a o naszym losie decydują algorytmy, których często nie jesteśmy świadomi. Organizacje przestępcze z całego świata próbują wykorzystać luki w zabezpieczeniach i naszą niewiedzę dla własnego zysku. Nie przestrzegając „dobrych praktyk” i bez regularnie aktualizowanej wiedzy, łatwo jest narazić się na cyfrowe niebezpieczeństwo. O tym właśnie mówił Paweł Ngei – edukator z zakresu cyberbezpieczeństwa i programista pracujący na co dzień dla firm z Doliny Krzemowej.
Podczas wykładu dowiedzieliśmy się jak chronić swoje dane i jak poradzić sobie w przypadku ich wycieku, a także jakie błędy często popełniamy z braku wiedzy czy wygody. Mnie jednak najsilniej utkwiły w pamięci i dały do myślenia słowa: „Jeśli nie płacisz za jakąś usługę – nie jesteś klientem, tylko sprzedawanym produktem” (zastanówcie się w tu nad rolą mediów społecznościowych).
Kolejny wykład, prowadzony przez specjalistów SOC (Security Operations Center) dał nam możliwość poznania pracy analityków cyberbezpieczeństwa czyli ludzi przeciwdziałających nadużyciom i atakom na sieci komputerowe dużych firm.
Na zakończenie eksperci Stowarzyszenia Demagog wyjaśnili na czym polega praca fact – checkera, kto ma interes w mijaniu się z prawdą oraz jak poruszać się w sieci, by wiedzieć lepiej zamiast więcej.

autor: p. Lucyna Warzecha

Kategorie
Aktualności

JARMARK BOŻONARODZENIOWY

JARMARK BOŻONARODZENIOWY
MIKULOV – WIEDEŃ – BRATYSŁAWA – OŁOMUNIEC
14.12 – 15.12.2019

14.12.2019 – 05.00 – Wyjazd – parking szkolny – kierunek Wiedeń.
14.12.2019 – przyjazd do Mikulova – zwiedzanie miasta – Czeski Mikulov – Bajkowa perełka Moraw Południowych
Wszyscy zachwycają się zatłoczoną czeską Pragą, nie zwracając uwagi na to, że kraj ten ma wiele innych, ciekawych miejsc. Jednym z nich jest niezwykle urokliwe miasteczko położone na południu Czech, nieopodal granicy z Austrią. Jest to Mikulov – mały winny raj.
Zabytkowe centrum z wybrukowanym rynkiem cieszy oczy odwiedzających zabudowaniami, gdzie na styl gotycki nakładają się również późniejsze style architektoniczne. To wszystko w pakiecie z okazałym i przepięknym zamkiem Dietrichsteinów. (W 1805 roku po bitwie pod Austerlitz zamek odwiedził sam Napoleon Bonaparte).

Przejazd do Wiednia – JARMARK BOŻONARODZENIOWY Zwiedzanie miasta ( bez zwiedzania wnętrz ) – Ringstrasse, Opera, Ratusz, Katedra św. Stefana, Hofburg, Parlament, Belweder, czas wolny na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Przejazd do hotelu – nocleg

15.12.2019 – śniadanie. Przejazd do Bratysławy – JARMARK BOŻONARODZENIOWY Zwiedzanie miasta ( bez zwiedzania wnętrz ) – Katedra św. Marcina, Zamek królewski, Parlament, Ratusz, Brama Michalska, Pałac Palfich. Czas wolny na Jarmarku Świątecznym.

Przejazd do Ołomuńca – JARMARK BOŻONARODZENIOWY. Najciekawsze zabytki w tym mieście znajdują się na Górnym Rynku, czyli największym placu w mieście. Jest tu renesansowy ratusz z XV w., barokowe fontanny Cezara i Herkulesa oraz zabytek UNESCO: barokowa kolumna Trójcy Przenajświętszej z wysoką na 35 m, grupą rzeźbiarską. Czas wolny na Jarmarku Świątecznym.

Przejazd do Polski. Przyjazd ok. godziny 19.00/20.00
CENA: 290 PLN
Cena obejmuje:

  • przejazd autokarem
  • 1 nocleg w hotelu
  • 1 śniadanie
  • opiekę pilota – przewodnika
  • ubezpieczenie KL i NNW

Informacje: p. Alina Wojdyło