Kategorie
Aktualności

Odbiór dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe

Absolwenci Salezjańskiego Publicznego Technikum
w sekretariacie szkoły można odbierać dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe
sekretariat czynny
od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 14:00

Prosimy o przyjście w maseczkach i z własnym długopisem, pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa społecznego.


Kategorie
Aktualności

Pożegnanie maturzystów

My się z Wami nie żegnamy, mówimy – do widzenia!

          To było wyjątkowo słoneczne i wzruszające wrześniowe popołudnie. Kolejna karta historii naszej szkoły została zapisana.

18 września zgromadziliśmy się w holu, aby jeszcze raz przeżyć podniosły moment oficjalnego ukoronowania nauki Maturzystów w murach „Don Bosko” i poczuć radość z bycia wspólnotą. Podsumowaliśmy czas, który przyszło nam spędzić razem.

Ksiądz Dyrektor Andrzej Urbańczyk, Pani Wicedyrektor Aneta Fiedeń, nauczyciele, pracownicy, rodzice, ale przede wszystkim nasi Maturzyści uczcili trzy lata (niektórzy sześć lat!) nauki w szkole.

Atmosfera skłaniała do refleksji, wspomnień i rozmów o marzeniach i planach, które już wkrótce staną się dla Maturzystów rzeczywistością. Uroczystość miała kameralny charakter, wyraźnie wyczuwało się wzruszenie i satysfakcję z dobrze przeżytych wspólnych dni.

Przygotowany program artystyczny wprowadził nas w doskonały nastrój, pozwalając jeszcze raz przypomnieć sobie najważniejsze chwile. Uczniowie z klasy 4 TE pod opieką Pani Katarzyny Niesporek oraz z 3B LO pod opieką Pana Adama Giecewicza dostarczyli nam niezapomnianych wrażeń.

Konferansjerzy – Anna Robok z kl.2A LO oraz Kamil Dziura z kl. IV TE powitali przybyłych gości. Artyści: Alicja i Małgorzata Jagielskie z kl. 3 B LO, Jakub Gaj z kl. IV TE, recytatorzy „Dezyderaty” z kl. 3B LO, muzycy: Maciej Palka (gitara) z kl. IV TE oraz Paweł Schmidt (pianino) z kl. 3B LO zadbali nie tylko o wyjątkową atmosferę wśród publiczności, ale i o doznania estetyczne. Wysłuchaliśmy między innymi kultowej piosenki Marka Grechuty „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy…”, jednocześnie mogliśmy oglądać wyświetlane fotografie, na których uwiecznione zostały chwile beztroski, zabawy, szkolnych zmagań, wycieczek, wyjazdów integracyjnych, czyli salezjańskiej codzienności.

Przedstawiciele Rady Rodziców złożyli podziękowania i kolorowe bukiety kwiatów na ręce Księdza Dyrektora i Pani Wicedyrektor, wyrażając wdzięczność dla Wspólnoty Salezjańskiej za trud wychowania i formowania młodych ludzi u progu dorosłości.

Wychowawczynie klas: Pani Aleksandra Stefanik (3A LO), Pani Alina Wojdyło (3B LO), Pani Lucyna Warzecha (4TE) zaprosiły Maturzystów do oficjalnego pożegnania: każdy z nich otrzymał prezent – drogowskaz w postaci książki ks. Jana Kaczkowskiego „Życie na pełnej petardzie”. Niestety, trwająca pandemia koronawirusa sprawiła, że Wychowawcy nie mogli serdecznie uścisnąć swoich Wychowanków, lecz i tak wzruszenie było ogromne. Ciepłe słowa, ważne gesty, bogata symbolika tego spotkania na zawsze już zostaną w naszych sercach.

Wychowawczynie skierowały do każdego kilka osobistych słów, co było pięknym podsumowaniem wspólnej szkolnej drogi. Podziękowały także za owocną współpracę Rodzicom, którzy angażowali się w życie szkoły i bez pomocy których wiele rzeczy by się nie udało: często to właśnie oni dokonywali niemożliwego. Podziękowania, dyplomy i statuetki stały się więc materialnym symbolem więzi, jaka przez te kilka lat nas łączyła.

Na zakończenie wysłuchaliśmy przemówienia Księdza Dyrektora, który nawiązał do towarzyszącej naszemu spotkaniu sentencji Eleanor Roosevelt:

„ Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń”.

Skierował do Maturzystów słowa uroczystego podsumowania ich pracy. Podkreślił specyfikę salezjańskiego systemu wychowawczego księdza Bosko, prosząc, by Maturzyści nigdy nie zapominali, czym jest wspólnota i na czym polega istota bycia razem. Zaznaczył, że od tej pory są już Byłymi Wychowankami Salezjańskimi, Absolwentami, którzy wkrótce będą zakładać własne rodziny. Wyraził również myśl, że to właśnie piękno życia rodzinnego powinno być dla nich najważniejszym wyzwaniem i poprosił, by w dorosłym , studenckim i zawodowym życiu nigdy nie zapominali o wartościach takich jak miłość, piękno, dobro i prawda; by nie bali się walczyć o własne marzenia i z ufnością powierzać je dobremu Bogu. Ksiądz Dyrektor życzył Maturzystom wysokich lotów i wiary we własne możliwości oraz wierności nauce, którą otrzymali w szkole księdza Bosko.

Uroczystość zakończyła się miłym muzycznym akcentem i radosnymi rozmowami zaproszonych gości. Maturzyści i ich dumni Rodzice mieli okazję jeszcze raz porozmawiać z nauczycielami, spotkać się z nimi po kilku miesiącach nauki zdalnej.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nawiązane przyjaźnie będą trwać, a podwoje „Don Bosko” pozostaną dla Absolwentów otwarte. Będziemy na Was czekać, Drodzy Wychowankowie i razem z Wami cieszyć się z sukcesów naukowych, zawodowych i osobistych. Nie zapominajcie o nas. Dziękujemy, że byliście z nami. Dziękujemy, że jesteście!

Autor: p. A.Charczyńska-Plomteux


Kategorie
Aktualności

Stypendia dla zdolnych uczniów i studentów

Więcej informacji na stronie Miejskiego Zarządu Oświaty
http://www.mzo.swietochlowice.pl/article/stypendia_dla_zdolnych_uczniow_i_studentow


Kategorie
Aktualności

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

Zgodnie z tradycją, 1 września Salezjański Zespół Szkół Publicznych „Don Bosko” uroczyście zainaugurował nowy rok szkolny w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Świętochłowicach  Zgodzie.

I choć poranek przywitał nas szarością i deszczem, z radością i zapałem do pracy zebraliśmy się na wspólnotowej modlitwie o godz. 9.00 – Liceum i Technikum oraz o godz.10.15 – Szkoła Podstawowa.

      Mszom Świętym koncelebrowanym przewodniczyli Księża Salezjanie oraz zaproszeni goście – ksiądz Mariusz Skowron, salezjanin, misjonarz pracujący na co dzień w Zambii oraz ks. Andrzej Król, delegat z ramienia księdza Inspektora

Ksiądz Dyrektor, Andrzej Urbańczyk, powitał wszystkich zgromadzonych w świętochłowickiej świątyni: uczniów, ich rodziców, absolwentów, nauczycieli, pracowników oraz sympatyków i dobrodziejów naszej szkoły.

Nie mogło zabraknąć akcentów patriotycznych oraz refleksji nad tragiczną historią Polski – w tym roku mija 81 lat od wybuchu II wojny światowej. Powróciliśmy pamięcią do tamtych dni wdzięczni, że dziś cieszymy się pokojem, możemy uczyć się i pracować zgodnie z systemem proponowanym przez naszego Patrona – charyzmatycznego wychowawcę młodzieży, św. Jana Bosko.

W kazaniu, mającym charakter dwugłosu pomiędzy zaproszonymi kapłanami, usłyszeliśmy o tym, że każdy z nas jest hojnie obdarowany przez Pana Boga. Posiadamy różnorakie talenty, z których powinniśmy korzystać tak, aby twórczo przeżywać nasze życie i dzielić się uzdolnieniami z tymi, których spotykamy na swojej drodze. Ksiądz Mariusz Skowron opowiedział nam o sytuacji dzieci w Afryce – mają one czysty umysł, niezwykle chłonny i otwarty na naukę, umysł, który „nie jest uwięziony w aplikacjach smartfonów”. Dzieci te cechuje żywa wiara, pozwalająca patrzeć na życie i drugiego człowieka z radością. W Afryce panuje kultura spotkania – bezpośredniego, twarzą w twarz, zakładającego, że jest ono najbardziej wartościową formą kontaktu między ludźmi. Misjonarz zaznaczył, że powinniśmy również pamiętać o tym, że dla uczniów w Afryce szkoła staje się prawdziwą walką o ich lepszą przyszłość. Drugi z naszych gości, ksiądz Andrzej Król, wyraził myśl, że księdzu Bosko najbardziej zależało na tym, aby jego uczniowie byli nie tylko mądrzy i dobrze wychowani, lecz by potrafili kochać, mieć wiarę, iść przez życie pełni zachwytu dla piękna Stwórcy i stworzenia. W swoim systemie wychowawczym ksiądz Bosko harmonijnie połączył więc wiedzę i wiarę.

      Po końcowym błogosławieństwie uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej wraz z rodzicami zbliżyli się do ołtarza, gdzie miało miejsce poświęcenie tornistrów. Była to symboliczna i wzruszająca chwila, ponieważ od tej pory stali się oni pilnymi uczniami w szkole księdza Bosko. Po Mszy Świętej spacerem udaliśmy się do szkoły na spotkanie z wychowawcami. Przed nami szczególny rok szkolny – rok w cieniu pandemii koronawirusa, rok pełen nowych wyzwań. Nie zapominajmy być radośni i pełni nadziei, ponieważ ten właśnie czas może być dla nas prawdziwym darem.