Kategorie
Aktualności

Salezjański Dzień Wspólnoty

22 grudnia 2020 roku odbył się w naszej szkole wyjątkowy Dzień Wspólnoty – inny niż wszystkie, które przeżywaliśmy dotychczas. Bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem chcieliśmy w tym trudnym czasie pandemii i intensywnej nauki zdalnej być razem i cieszyć się z tej obecności online.
Wirtualne spotkanie szkolnej społeczności rozpoczęło się transmisją uroczystej Mszy Świętej ze szkolnej kaplicy. Nasi kapłani zadbali o to, abyśmy wysłuchali Słowa Bożego, wprowadzającego nas w tajemnicę Wcielenia Chrystusa. Po Mszy odbyły się spotkania online poszczególnych klas z wychowawcami. Młodzież miała okazję porozmawiać o istocie Bożego Narodzenia, podzielić się tym, w jaki sposób przeżywa je i celebruje we własnych rodzinach. Oglądaliśmy specjalnie przygotowane na tę okazję filmy oraz program obejmujący: kolędę „Oj, dyna, dyna!” wykonaną niegdyś przez nauczycieli wraz z filmikiem świątecznym wyreżyserowanym i nakręconym w murach szkoły przy przepięknej szopce ustawionej w holu, bajkę o świętym Janie Bosko pt. „Prawdziwy prezent”, lip dub w wykonaniu uczniów klas liceum i technikum do piosenki M. Carrey „All I want for Christmas is you”, oryginalne Jasełka przygotowane przez dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej pod opieką pań: Joanny Wawoczny, Aleksandry Nycz i Patrycji Frydek oraz przez młodzież klasy II B LO pod opieką pani Hanny Synowiec, lip dub w wykonaniu dzieci ze szkoły podstawowej. Na zakończenie radosnego dnia, pełnego przedświątecznych emocji i wzruszeń, w zaciszu naszych domów obejrzeliśmy życzenia składane przez nauczycieli, które popłynęły do nas w pomysłowej formie w rytm melodii „Feliz Navidad”.
Wychowawcy na zakończenie swoich spotkań z klasami przekazali życzenia dla uczniów i ich rodziców.
Nasza Salezjańska Wspólnota stanęła na wysokości zadania i zadbała o podkreślenie duchowego wymiaru świąt. Razem mogliśmy lepiej się do nich przygotować, aby później, już w rodzinach, cieszyć się ich głęboką wymową i pięknem. To był prawdziwie błogosławiony czas dzielenia się miłością, dobrocią i pokojem serca. Miejmy nadzieję, że radość Bożego Narodzenia pozostanie w nas na długo…

Oprac. Aleksandra Charczyńska-Plomteux

Kategorie
Aktualności

Dzień Śląski AD 2020

Choć pandemia koronawirusa niestety wciąż nam towarzyszy, w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych „Don Bosko” nie mogliśmy nie pamiętać o tradycyjnych obchodach Dnia Śląskiego.

Odbył się on 4 grudnia, w dniu poświęconym patronce górników, świętej Barbarze.

           W tym roku za jego organizację byli odpowiedzialni nauczyciele przedmiotów humanistycznych pod kierunkiem przewodniczącej – pani Barbary Gąsior, a świętowaliśmy online, korzystając z dobrodziejstw multimediów, elektroniki i narzędzi informatycznych.

O godzinie 8.55 wychowawcy klas, czyli Gryfne Rechtorki i Gryfni Rechtorzy spotkali się ze swoimi podopiecznymi na platformie Teams. Była to wyjątkowa lekcja wychowawcza, podczas której rozmawialiśmy na temat Śląska, bazując na ciekawych materiałach „Ślonzoki nie gęsi – porodzicie po ślonsku?”, opracowanych przez nauczycieli.

Następnie uczniowie wraz z wychowawcami wspólnie obejrzeli film  „Śląsk to…” zawierający collage klasowe przygotowane wcześniej przez wszystkie klasy. Trzeba przyznać, że wykazały się one dużą pomysłowością, dzieląc się swoim spojrzeniem na nasz region.

Wychowawcy przekazali zadania do wykonania od 9.30, a były one ukryte pod linkami do wydarzeń. Młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzę o powstaniach śląskich w quizie Kahoot! oraz zapoznać się z bogatą historią Śląska wchodząc do escape roomu pt. „Śląski Kopciuszek”.

To jeszcze nie koniec atrakcji! Uczniowie obejrzeli film dokumentalny „Batalia o Śląsk” na YouTube.

W kolejnym tygodniu na lekcji wychowawczej zdawali relację ze swoich poczynań, chwaląc się zdobytymi punktami; na lekcji historii podsumowali wrażenia po seansie filmowym, dyskutując o najważniejszych zagadnieniach związanych z dziejami Śląska.

Tego dnia odbyło się również sympatyczne spotkanie ze świętym Mikołajem zorganizowane przez Samorząd Uczniowski pod kierownictwem pana Michała Strzeleckiego.

           To był wspaniały czas radości, zabawy, ale i zadumy nad naszą Małą Ojczyzną, którą wszyscy nosimy w sercach.

Oprac. Aleksandra Charczyńska-Plomteux