[vc_row color_scheme=”alternate”][vc_column][vc_row_inner][vc_column_inner width=”2/3″][vc_column_text]
Wymiana polsko – niemiecka
Informacje na temat wymiany Polsko – Niemieckiej 2019/2020
Szkoła partnerska:
RUDOLPH-BRANDES-GYMNASIUM
Wasserfuhr 25e
32108 Bad Salzuflen
(0 52 22) 952 614
Termin wymiany:
Planujemy wyjazd do Niemiec: 23.11.2019 – 29.11.2019 (termin może nieco ulec zmianie ze względu na dostępność biletów lotniczych)
Termin rewizyty ustalamy zawsze podczas pobytu w Niemczech – uwzględniamy terminy egzaminów ( przynajmniej dwa tygodnie przed egzaminami)[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][us_carousel taxonomy_category=”aktualnosci” columns=”1″ carousel_arrows=”1″ carousel_autoplay=”1″][us_separator][us_image image=”936″ size=”medium” onclick=”lightbox”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][us_separator][vc_column_text]Cel – przełamywanie stereotypów, szlifowanie umiejętności języka angielskiego i niemieckiego, aspekty historyczne, kulturowe i krajoznawcze
Forma przejazdu:
Lot samolotem z Katowic Pyrzowic do Dortmundu ( ew. autokarem z Chorzowa) – w zależności od dostępności środków finansowych/ dostępności biletów lotniczych
Zakwaterowanie:
U rodzin niemieckich z wyżywieniem/ rewizyta – osoby uczestniczące goszczą u siebie partnera z Niemiec
Koszt wymiany
Program wymiany jest współfinansowany ze środków PNWM (Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży). Wymagany jest wkład własny – w tym roku wynosi on 700 zł – na cały dwutygodniowy program wymiany. Środki te są przeznaczane na: wizyty w muzeach, miejscach pamięci, przejazdy autokarem do Oświęcimia i Krakowa, ubezpieczenie, przelot samolotem, materiały potrzebne do przeprowadzenia wymiany.
Koszty dodatkowe – Zapewnienie gościowi biletów na przejazdy środkami lokomocji publicznej – jeśli zachodzi taka potrzeba, ewentualne wyjścia wieczorne. (Każdy w swoim kraju)
Program:
w Niemczech:
udział w zajęciach integracyjnych oraz edukacyjnych – zapoznanie ze szkołą, udział w zajęciach szkolnych, spotkanie z burmistrzem miasta, gra miejska w Bad Salzuflen, zwiedzanie okolicznych miast takich jak Bielefeld, Lemgo, Detmold, (Muzea)
(szczegółowy plan dostępny będzie po przesłaniu go przez stronę niemiecką- około miesiąc przed wymianą), przeprowadzenie wspólnego projektu historyczno – kulturalnego „Nie dziel – łącz”
w Polsce:
udział w zajęciach edukacyjnych, zwiedzanie okolicznych miast – Katowice, Tarnowskie Góry, Kraków , Oświęcim, wspólna praca nad projektem.
Uczniowie mają szansę poznać swoich partnerów przed wyjazdem – dzięki wymianie mailowej – zachęcamy do nawiązania kontaktów.
Rewizyta:
W czasie przyjazdu grupy niemieckiej polski uczestnik wymiany zobowiązany jest do przyjęcia do siebie do domu osoby ze strony niemieckiej, u której sam był zakwaterowany w Niemczech. Grupa polska i niemiecka biorą w tym czasie udział w specjalnie przygotowanym przez szkołę programie dla uczestników wymiany.
(Wycieczki edukacyjne, kulturoznawcze, wizyty oficjalne, program językowy, historyczny, integrujący) – program szkolny kończy sie z reguły około 15.00 – ale program w Krakowie, Oświęcimiu i spotkanie pożegnalne około 17 – 19)
W czasie wolnym uczniowie indywidualnie troszczą się o swojego gościa. Popołudniami uczniowie starają się raczej przebywać w większych grupach – planują wyjścia na kręgle, Laser Hause lub do innych punktów rozrywkowych lub po prostu spotykają się w grupach w restauracjach lub w domach.
Jest przewidziany jeden dzień na integrację z rodziną – wtedy rodzina goszcząca proponuje indywidualnie spędzenie czasu – jest to zazwyczaj niedziela. Istnieje także możliwość spotkania z innymi rodzinami i wspólnego zagospodarowania czasu.
Formalności:
Informacje o wymianie – na stronie szkoły oraz pół godziny przed spotkaniem z wychowawcą (I- sze spotkanie z rodzicami wg kalendarza szkolnego)
Krótka historia wymiany polsko – niemieckiej w szkole:
Pierwsza wymiana polsko – niemiecka w naszej szkole miała miejsce w 2000 roku, kiedy to nawiązana została pierwsza współpraca ze szkołą w miejscowości Chemnitz.
Uczniowie biorący udział w tej wymianie realizowali europejski program Leonardo da Vinci, w ramach którego wymieniali się swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu stolarstwa, gdyż program ten przeznaczony był dla uczniów szkoły zawodowej, którzy chcieli zdobyć dodatkowe kwalifikacje z dziedziny stolarstwa oraz dodatkowo interesowali się informatyką.
Mimo, iż realizacja tego przedsięwzięcia była w tamtych latach bardzo trudna, program zakończył się sukcesem, jego uczestnikom dając niezwykłe wspomnienia, nowe kontakty i przyjaźnie, a nabyte umiejętności zaowocowały zdobytymi certyfikatami zawodowymi.
W następnych latach szkoła wzbogaciła swoje kontakty o nowego partnera z miejscowości Meerane, gdzie uczniowie byli osobistymi gośćmi nie tylko samej szkoły, ale również burmistrza miasta i jego żony. Bardzo mile wspominamy tamte lata, gdzie opiekowano się nami z największa troską. Mieliśmy okazję nie tylko do wymiany wzajemnych doświadczeń na polu szkolnym, ale również do zwiedzenia wielu niemieckich zakładów produkcyjnych i obserwacji ich działalności.
Wszystkie projekty realizowane są dzięki Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, oraz Stowarzyszeniu Chrześcijańskich Dzieł Wychowania. To dzięki ich merytorycznemu i finansowemu wsparciu możliwa jest realizacja programów wymiany.
W 2007 roku szkoła nawiązała współpracę z obecnym partnerem niemieckim Rudolf Brandes Gymnasium z miejscowości Bad Salzuflen. To malownicze miasteczko słynie ze swoich kurortów, które zapoczątkowane zostały dzięki wydobyciu soli na tym terenie.
W 2018 roku szkoła nawiązała współpracę z jeszcze jednym partnerem z Niemiec Peter – Wurst – Gymnasium w Wittlich. Miasto to znajduje się w południowo – zachodnich Niemczech. Stanowi również wspaniałe miejsce wypadowe do Luxemburga, Belgii czy Francji. W 2019 roku odbyła się pierwsza wymiana z tym partnerem.
Niejednokrotnie podczas wymian polsko – niemieckich realizowane są bardzo trudne projekty związane z wzajemną historią. Nauczyciele niemieccy szczególny nacisk kładą każdorazowo na przybliżanie młodzieży trudnej historii czasów hitlerowskich i pobyt młodych Niemców w Polsce wiąże się nierozerwalnie z dwudniową wizytą w Muzeum Auschwitz i Birkenau. Wizyta w muzeum stanowi dla młodzieży niemieckiej szczególne, wzruszające przeżycie, które wspominają potem wielokrotnie w rozmowach i korespondencji ze swoimi polskimi rówieśnikami. Współpraca szkół w tym obszarze udowadnia jednak, iż tematyka ta pomaga uporać się z wzajemnymi uprzedzeniami i niezbędne jest jej każdorazowe podejmowanie.
Ale wymiany to nie tylko praca nad projektem, to przede wszystkim wielka frajda dla ludzi o otwartych umysłach i chętnie nawiązujących nowe kontakty.
W trakcie wymian odbywa się szereg spotkań integracyjnych, wspólne ogniska, posiłki, wycieczki , powodują, iż uczestnicy często bardzo mocno zaprzyjaźniają się z sobą, a przede wszystkim utrzymują kontakty jeszcze długo po zakończeniu oficjalnego programu.
Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy aktywnie angażują się w pomoc przy organizacji wymiany, a przede wszystkim są otwarci na przyjęcie u siebie w domu obcej osoby.
Przydatne linki:
Strona internetowa miasta Bad Salzuflen
Prezentacja multimedialna Polska-Niemcy-Europa. Razem lepiej
[/vc_column_text][us_separator][us_image_slider ids=”659,658,657,656,655,654,653,652,651,650,649,648,647,646,645,644,936″ fullscreen=”1″ autoplay=”1″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row]