Dziś jest 19.10.2018, imieniny: Ziemowita, Jana, Pawla.

Dzięki talentowi możesz wygrywać spotkania, ale to inteligencja i gra zespołowa sprawia, że wygrywa się mistrzostwa. – Michael Jordan

 

Oficjalne Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej, których tegorocznym gospodarzem było miasto Kraków, obchodziły w 2017 roku „srebrny jubileusz” – zorganizowane zostały bowiem po raz dwudziesty piąty. Za tym, że było to wydarzenie niezwykle ważne dla całej wspólnoty salezjańskiej, przemawiają liczby – do Krakowa przyjechało około ośmiuset zawodników z całej Polski oraz wiele ważnych osobistości związanych ze światem sportu, polityki i Kościoła.

Salos Salesia Mistrzem Polski Salosu !!!

Oficjalne rozpoczęcie Igrzysk miało miejsce w piątek, 15 września i zorganizowane było na wzór klasycznej ceremonii olimpijskiej, z zachowaniem charakterystycznych dla niej elementów, takich jak defilada miast biorących udział w zawodach, czy zapalenie znicza. Rozdane zostały medale, wręczane za zasługi dla salezjańskiej wspólnoty sportowej –  za zasługi w sporcie wyróżniony został również nasz ksiądz Henryk Urbaś. Wcześniej drużyny miały czas na zakwaterowanie się oraz zwiedzanie miasta Kraków, po ceremonii natomiast czekała na nas kolacja i czas wolny, który wykorzystaliśmy na ostatnie przedmeczowe narady.
W sobotę rozpoczęła się część właściwa Igrzysk – zaraz po śniadaniu udaliśmy się na hale, na których miały miejsce rozgrywki. Nasza szkoła rywalizowała w trzech kategoriach – koszykówka dziewczyn w wieku gimnazjalnym, licealnym oraz chłopców w wieku licealnym. Do meczów podchodziliśmy świadomi swoich możliwości i zdecydowani zagrać najlepiej jak tylko potrafimy. Turniej dla chłopców zakończył się w sobotę wygraną obu meczy, co dało nam pierwsze miejsce, dziewczyny z gimnazjum czekał natomiast jeszcze pojedynek o trzecie miejsce, który miał miejsce w niedzielę i również zakończył się wygraną. Drużyny prowadzone były podczas meczów przez pana Łukasza Widerę, wspierali nas również ksiądz Henryk Urbaś i pan Michał Strzelecki.
Sobotni dzień zakończył się Mszą Świętą, na której mieliśmy okazję podziękować Bogu za odniesione sukcesy i poprosić o motywację do dalszej pracy nad sobą. Mszy, która odbyła się w Kościele św. Stanisława Kostki na Dębnikach przewodniczył ksiądz inspektor Adam Parszywka. Po jej zakończeniu czekał nas jeszcze powrót do akademika ulicami Krakowa.
Zwieńczeniem dwóch dni intensywnej sportowej rywalizacji była niedzielna ceremonia zakończenia Igrzysk, na której wręczono puchary oraz medale zwycięskim drużynom. Wysłuchawszy mowy końcowej, udaliśmy się w stronę autokarów i zmęczeni, lecz zadowoleni, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zasłużony odpoczynek nie potrwa jednak długo – czekają nas w końcu intensywne przygotowania do Mistrzostw Świata!

 

Ogólny dorobek Igrzysk: III miejsce dziewczyn w kategorii gimnazjum, III miejsce dziewczyn w kategorii liceum oraz I miejsce chłopców w kategorii liceum.

Autor: Dawid Warzecha

19-09-2017

© 2017 Salezjański Zespół Szkół Publicznych. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Nasze Inicjatywy

Bliżej Salezjanów

  • Salezjanie w Polsce
  • Inspektoria Św. Jacka Kraków
  • Salezjanie na Świecie
  • Portal Bosko.pl
  • Salezjański Ośrodek Misyjny
  • Nasza Społeczność