Dziś jest 14.12.2018, imieniny: Alfreda, Izydora, Jana.

19 października oraz 30 listopada uczniowie klasy 3BLO, o profilu matematyczno-fizycznym, brali udział w wykładach przygotowujących do konkursu "Fizyka a Ekologia". Wykłady odbywały się w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Podczas pierwszej wizyty tegoroczni maturzyści wysłuchali wykładu dr hab.prof. Marcina Kostura z Uniwersytetu Śląskiego o tytule: "Jaką długość ma brzeg Anglii? Jak odpowiednio skonstruowane algorytmy postarają się zmierzyć wymiar ciekawych figur geometrycznych zwanych fraktalami".

Fizyka a Ekologia

Następnie uczniowie dowiedzieli się o mnogości informacji o przeszłości, którą skrywają drzewa. Wykład dr inż. Barbary Sensuły z Politechniki Śląskiej: "Drzewa jako archiwa naturalnych i antropogenicznych zmian środowiska na Śląsku" pokazał uczniom przykłady wykorzystania fizyki w ekologii. Po wykładach uczniowie brali udział w pokazach doświadczeń: "Zobaczyć niewidoczne", gdzie mogli m.in. "napić się" suchego lodu.
Podczas drugiej wizyty w Pałacu Młodzieży maturzyści brali udział w wykładach prowadzonych przez wykładowców Politechniki Śląskiej. Wykład dr inż. Romana Bukowskiego "Człowiek, hałas i wibracje" wprowadził  uczniów w niezwykły świat otaczających nas dźwięków. Dr inż. Jacek Pawlyta w wykładzie "Temperatura powietrza – jak ją mierzymy współcześnie, skąd wiemy, ile wynosiła 100, 1000, 1000000 lat temu?" pokazał, że z pozoru prosta czynność, jaką jest mierzenie temperatury, nie jest jednak tak prosta, a kryje się za nią wiele interesujących zjawisk i praw fizycznych. Na zakończenie zajęć Panie z pracowni gtQuark zaprezentowały kilka interesujących doświadczeń z lampą ultrafioletową.

autor: Łukasz Kwiecień

17-12-2017

© 2017 Salezjański Zespół Szkół Publicznych. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Nasze Inicjatywy

Bliżej Salezjanów

  • Salezjanie w Polsce
  • Inspektoria Św. Jacka Kraków
  • Salezjanie na Świecie
  • Portal Bosko.pl
  • Salezjański Ośrodek Misyjny
  • Nasza Społeczność