Dziś jest 18.06.2019, imieniny: Marka, Elzbiety.

Klasa III b liceum Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych o profilu matematyczno-fizycznym miała możliwość uczestniczyć w dwóch wykładach na kierunku Matematyka na Uniwersytecie Śląskim.

Klasa III liceum na Uniwersytecie

Uczniowie, wraz ze studentami pierwszego roku Matematyki wysłuchali w dniu 3 października wykładu z przedmiotu Wstęp do algebry i teorii liczb. Tematem wykładu prowadzonego przez dr hab. Alfreda Czogałę były arytmetyczne własności liczb całkowitych. Wykładowca w przystępny sposób wprowadził studentów w świat liczb naturalnych za pomocą określenia odpowiednich oznaczeń,  kwantyfikatorów, pojęć pierwotnych i aksjomatów. Podsumowaniem wykładu były słowa Leopolda Kroneckera "Liczby naturalne stworzył dobry Bóg, całą resztę wymyślili ludzie". 5 października uczniowie uczestniczyli w wykładzie z przedmiotu Wstęp do matematyki. Wykładowca, czyli dr hab. Tomasz Połacik pokazał związek między filozofią a matematyką posługując się platońską teorią wiedzy przedstawioną metaforze jaskini. Wprowadzone zostały podstawowe pojęcia logiki, tabele logiczne, formuły równoważne, formuły wzajemnie sprzeczne. Wykładowca podał też przykłady tautologii oraz uzmysłowił słuchaczom różnice w postrzeganiu formuł logicznych w języku potocznym.
Bardzo dziękujemy władzom uczelni za możliwość uczestniczenia w wykładach i uchylenie, chociaż na chwilę, drzwi do MATEMATYKI.

autor: p. Agnieszka Jędrusik

10-10-2018

© 2017 Salezjański Zespół Szkół Publicznych. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Nasze Inicjatywy

Bliżej Salezjanów

  • Salezjanie w Polsce
  • Inspektoria Św. Jacka Kraków
  • Salezjanie na Świecie
  • Portal Bosko.pl
  • Salezjański Ośrodek Misyjny
  • Nasza Społeczność