Dziś jest 27.05.2019, imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dłużej nad tym, co masz na talerzu, z ściślej - jak to na Twój talerz trafiło?
Po spotkaniu z dr Jakubem Synowiec z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w dniu 29.11.2018r., tego typu pytania, bez wątpienia, zaczną coraz częściej rodzić się w umysłach uczniów klas III liceum.

Moralność od kuchni

Tak prozaiczna przestrzeń jak kuchnia stała się miejscem filozoficznych dywagacji na temat ludzkiej moralności. Jak? Krótko mówiąc – w ciągu dwóch godzin przeszliśmy od znaczenia indywidualnych upodobań kulinarnych do globalnych problemów z nich wynikających.
Po próbie zdefiniowania, czym tak naprawdę jest żywność ekologiczna, okazało się , że wielu z nas ma jej błędne wyobrażenie, myląc ją z trudnodostępną żywnością organiczną, czyli hodowaną w naturalny sposób: bez pestycydów, konserwantów i sterydów, a zatem mniej wydajną i opłacalną dla rolników.
Poznaliśmy niektóre tajniki efektywnej uprawy roślin, produktywnej hodowli zwierząt oraz bio-absurdy, takie jak żywność ekologiczna w PLASTIKOWYCH opakowaniach.
Po refleksji wokół Rdz 1, 28-29* przeszliśmy do meritum naszego spotkania – wegetarianizmu. Przytoczono nam przerażające fakty o klatkowej hodowli drobiu i traktowaniu zwierząt. Zatrważające są również okoliczności uprawy warzyw i owoców oraz ich drogi i często długi transport, a co za tym idzie – ich psucie się i straty w żywności.
W ten sposób zostaliśmy rozdarci pomiędzy wyborem mięsa od hodowców-tyranów, kierujących się zasadą "ilość, nie jakość" a sztucznie modyfikowanymi warzywami i owocami pozyskiwanymi dzięki niewolniczej pracy na plantacjach.
Świat na szczęście nie jest tak makabryczny. Rozwiązaniem może być wspieranie lokalnych hodowców i – sprzeciwiając się jednemu z siedmiu grzechów głównych – wprowadzenie umiaru na swój talerz.

*" Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi». I rzekł Bóg: "Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem. (...)"

autor: Julia Jurasik 

03-12-2018

© 2017 Salezjański Zespół Szkół Publicznych. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Nasze Inicjatywy

Bliżej Salezjanów

  • Salezjanie w Polsce
  • Inspektoria Św. Jacka Kraków
  • Salezjanie na Świecie
  • Portal Bosko.pl
  • Salezjański Ośrodek Misyjny
  • Nasza Społeczność