Dziś jest 18.04.2019, imieniny: Boguslawy, Apoloniusza.

"O tym nie można zapomnieć… – spotkania z osobami, które przeszły piekło obozów i deportacji podczas II wojny światowej”, to projekt realizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, w którym nasza szkoła wzięła udział już po raz czwarty. Projekt polega na nagraniu wywiadu ze świadkiem historii, osobą która przeżyła obóz koncentracyjny, bądź była zesłana na Syberię, a następnie zmontowaniu krótkiego zwiastuna tego wywiadu i zaprezentowaniu go przed komisją w Warszawie. Celem projektu jest utrwalenie wspomnień świadków historii i zachowanie pamięci o okrucieństwie czasów II Wojny Światowej, by, w myśl popularnej maksymy – „przebaczyć, ale nie zapomnieć”. Uczestnicy mają również okazję do nauczenia się technik sporządzania notacji historycznej.

O tym nie można zapomnieć…

W tym roku udział w projekcie wzięło sześcioro z nas: Ania Jendryczko, Aleksandra Skowron, Weronika Żmudź, Daria Ziółkowska, Judyta Boruta i Dawid Warzecha. Opiekunką grup projektowych od kilku lat pozostaje pani Katarzyna Jendrusiewicz, która również i w tym roku była naszą koordynatorką i organizatorką spotkania ze świadkiem historii. Do Warszawy na finał pojechaliśmy natomiast pod opieką pana Michała Kędrackiego. Wywiad przeprowadziliśmy z panią Walentyną Nikodem, byłą więźniarką KL Auschwitz, zamieszkałą w Katowicach. Dziś jest ona niezwykle ciepłą, serdeczną osobą, pełną radości życia, która dba o to, by historia nigdy nie została zapomniana, prowadząc wykłady dla młodzieży szkolnej.
Obie grupy z naszej szkoły znalazły się w wyróżnionej podczas finałów piątce, plasując się na I i V miejscu. Projekt nie ma jednak, ze względu na swoją tematykę, charakteru konkursu – nie jest on nastawiony na rywalizację, oceniane są tylko i wyłącznie sposób przedstawienia i jakość wykonania zwiastunów. Podobnie jak w zeszłych latach, postawione przed nami zadanie było dużym wyzwaniem, wiele się jednak dzięki niemu nauczyliśmy – zaczynając od kwestii technicznych, na otwartości na drugiego człowieka i umiejętności autoprezentacji kończąc. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w projekcie i poznać historię z nieco innej, niż prezentowana w szkole, perspektywy.

autor: Dawid Warzecha

02-07-2018

© 2017 Salezjański Zespół Szkół Publicznych. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Nasze Inicjatywy

Bliżej Salezjanów

  • Salezjanie w Polsce
  • Inspektoria Św. Jacka Kraków
  • Salezjanie na Świecie
  • Portal Bosko.pl
  • Salezjański Ośrodek Misyjny
  • Nasza Społeczność