Dziś jest 19.01.2019, imieniny: Henryka, Mariusza, Marty.

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny to zazwyczaj powód, dla którego część uczniów unika zajęć szkolnych. Podobnie było w przypadku drugiej klasy Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych "Don Bosko" w Świętochłowicach, która jednakowoż postanowiła połączyć przyjemne z pożytecznym i skorzystała z oferty Uniwersytetu SWPS.

Pouczające wagary w SWPS

W murach jego zamiejscowego wydziału w Katowicach 21 marca br. odbyły się zajęcia dla młodzieży z cyklu "Spotkania z nauką", podczas których uczniowie klasy o profilu dziennikarsko-prawniczym wzięli udział w wykładzie i serii warsztatów dot. psychologii, której echa można odnaleźć w socjologii, politologii oraz biologii.
Co ciekawe, poszczególne aktywności odbywały się pod kierownictwem wykładowców mających w swoim portfolio naukowym bardzo szeroki wachlarz doświadczeń zawodowych. I tak np. na wszystkich spore wrażenie zrobił pouczający wykład dr hab. Danuty Rode, prof. Uniwersytetu SWPS, która jako ekspert w dziedzinie psychologii klinicznej i sądowej, często odnosiła się do swoich naukowych zainteresowań, próbując młodzieży uświadomić to, czym ogólnie jest psychologia oraz w jaki sposób oddziałuje na człowieka: "Należy pamiętać, że postępowanie każdego z nas powinno charakteryzować się kilkoma cechami. Motywacja, empatia, inteligencja – to tylko kilka z nich. Przede wszystkim jednak każdemu należy się szacunek, niezależnie od tego kim jest – bandytą, czy też przykładowo małżonkiem szukającym pomocy w ratowaniu swojego związku. (…) Wiem to z racji wykonywanego przeze mnie zawodu i chciałabym, żeby młodzi ludzie tak samo postrzegali innych: w atmosferze szacunku."
Nieco bardziej aktywne uczestnictwo wśród przyszłych prawników i dziennikarzy, a może i psychologów, wymusiły późniejsze praktyczne warsztaty prowadzone przez studentów SWPS bądź jej absolwentów. Wiktor Trybała - student IV roku psychologii o specjalności psychologia stosowana – po prowadzonych przez siebie warsztatach nt. mocy planowania, podczas których mówiono o tym, jak zarządzać sobą oraz swoimi zasobami, pochwalił świętochłowicką młodzież: "Grupa była zaangażowana i aktywnie współpracowała, co dobrze o niej świadczy. Pozwalało to na płynne prowadzenie zajęć". Słowa te wydają się potwierdzać komentarze uczennic, które kilka chwil po wyjściu z sali ćwiczeniowej stwierdziły: "To były bardzo przydatne zajęcia. Można powiedzieć, że przewijały się w nich elementy lekcji z wiedzy o społeczeństwie, biologii czy preorientacji zawodowej".
Bardzo pozytywny odbiór miały też ćwiczenia prowadzone przez Alicję Dobrowolską – absolwentkę psychokryminalistyki, która przekonywała, iż to jak młodzież prezentuje się w Internecie, ma ogromny wpływ na jej rzeczywisty wizerunek. Można rzec, że to temat bardzo bliski młodzieży, która z cyberprzestrzenią jest za pan brat. "Problem jednak w tym, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego w jaki sposób mamy budować skuteczną autoprezentację. Teraz wiemy nieco więcej na ten temat i jednocześnie jesteśmy świadomi pułapek, jakie mogą wiązać się z nierozważnym używaniem Sieci" – skomentowali uczniowie.

autor: p. Wojciech Szołtysek
Fot. Patrycja Paczyńska-Jasińska (SWPS) oraz Maja Kuczerajter

22-03-2018

© 2017 Salezjański Zespół Szkół Publicznych. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Nasze Inicjatywy

Bliżej Salezjanów

  • Salezjanie w Polsce
  • Inspektoria Św. Jacka Kraków
  • Salezjanie na Świecie
  • Portal Bosko.pl
  • Salezjański Ośrodek Misyjny
  • Nasza Społeczność