Dziś jest 20.01.2019, imieniny: Fabiana, Sebastiana.

UCZNIOWIE SZSP "DON BOSKO" W ŚWIĘTOCHŁOWICACH
LAUREATAMI UNIWERSJADY POLONISTÓW 2018

23 marca br. drużyna  uczniów Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego "Don Bosko" ze Świętochłowic wzięła udział w drugiej edycji Dnia Polonistów oraz Uniwersjady Polonistów 2018 organizowanych przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Szymon Boniecki z klasy III A, Julia Jurasik i Dawid Warzecha z klasy II B oraz Aleksandra Spis z klasy II A pod opieką polonisty, Aleksandry Charczyńskiej – Plomteux, uczestniczyli w wykładach przygotowanych przez pracowników Filologii Polskiej, by następnie stanąć w szranki z innymi młodymi humanistami, reprezentującymi licea z województwa śląskiego.

PRAWDZIWI HUMANIŚCI SĄ WŚRÓD NAS…

Zajęcia zaproponowane przez naukowców – historyków literatury oraz językoznawców, spotkały się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Nasza drużyna uczestniczyła m. in. w wykładzie prof. dr hab. Danuty Opackiej – Walasek poświęconym empatii i współczuciu w poezji Stanisława Barańczaka i Zbigniewa Herberta, zastanawiała się nad problematyką gościnności literatury podczas zajęć u dr hab. Piotra Bogaleckiego, analizowała dramat "Antygona" Sofoklesa przez pryzmat lektury feministycznej, słuchając wykładu dr Katarzyny Szopy.  Licealiści mieli nie tylko okazję porozmawiać z wykładowcami, ale przede wszystkim sprawdzić swoje umiejętności w bezpośredniej dyskusji w części warsztatowej spotkań. Po uczcie intelektualnej udaliśmy się do "Gołębnika", czyli słynnej studenckiej kawiarenki, mieszczącej się na ostatnim piętrze budynku przy Placu Sejmu Śląskiego – siedzibie dobrze znanej wszystkim adeptom nauk humanistycznych w naszym regionie. Wymienialiśmy się wrażeniami i obserwacjami, kontynuując ciekawe rozmowy, które narodziły się jeszcze w salach wykładowych. Uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi studenci – przeglądali swoje notatki, przekomarzając się i żartując, a także snując plany na najbliższą naukową przyszłość. Ta chwila była również potrzebna, aby nabrać sił przed rozpoczynającą się o 13.30 Uniwersjadą. Pełna nadziei drużyna "Don Bosko" weszła do Sali Rady Wydziału i zarejestrowała swój udział w części konkursowej. Emocje sięgały zenitu, ponieważ poziom rywalizacji był bardzo wysoki, a poruszane zagadnienia i pytania – ambitne. Licealiści musieli wykazać się wiedzą, refleksem, dobrym kojarzeniem faktów, biegłością w rozwiązywaniu quizów, szybkością w rozpoznawaniu literackich i filmowych aluzji, znajomością treści lektur, a także dzieł literackich spoza kanonu szkolnego. Ponadto, wykonywali zadania z zakresu poprawności językowej, mierzyli się z zagadkami gramatycznymi, definiowali pojęcia stylistyczne i teoretycznoliterackie.  Towarzyszący im nauczyciele mogli jedynie kibicować swoim podopiecznym, z zapartym tchem śledząc ich poczynania. Wśród dziesięciu drużyn ekipa z "Don Bosko" zajęła zaszczytne 3 miejsce, tym samym plasując się w ścisłej czołówce.
Niezwykle atrakcyjna formuła konkursu przypadła młodym ludziom do gustu, ponieważ wykorzystano w nim multimedia i nowoczesne techniki komunikacji. Najważniejsza refleksja, jaka pojawiła się pod koniec tego wyjątkowego dnia dotyczyła miłego zaskoczenia, że wiedza humanistyczna, którą zdobywamy na różnych szczeblach edukacji, pomimo powszechnej opinii o jej nieprzydatności we współczesnych, niezwykle materialistycznych i przepełnionych nowinkami technicznymi czasach, jest w istocie bardzo praktyczna, a jej zastosowanie może przynieść wiele satysfakcji. Dyplom zdobyty przez uczniów "Don Bosko" jedynie to potwierdza.
 Do Świętochłowic wróciliśmy "z tarczą". Za rok z pewnością spróbujemy swoich sił w kolejnej edycji Uniwersjadzie Polonistów.

autor: Aleksandra Charczyńśka - Plomteux

06-04-2018

© 2017 Salezjański Zespół Szkół Publicznych. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Nasze Inicjatywy

Bliżej Salezjanów

  • Salezjanie w Polsce
  • Inspektoria Św. Jacka Kraków
  • Salezjanie na Świecie
  • Portal Bosko.pl
  • Salezjański Ośrodek Misyjny
  • Nasza Społeczność