Dziś jest 20.01.2019, imieniny: Fabiana, Sebastiana.

„Do wyższych rzeczy jestem stworzony”
Święty Stanisław Kostka

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnym XVI Salezjańskim Konkursie Recytatorskim. W tym roku proponujemy teksty, które dotyczą różnorakich aspektów młodości, ponieważ chcemy się wpisać w obchody Roku świętego Stanisława Kostki ogłoszonego przez Episkopat Polski z okazji 450 rocznicy śmierci Patrona Młodzieży.

XVI Salezjański Konkurs Recytatorski

Recytatorzy przygotowują 1 tekst -  poetycki lub prozatorski.
Konkurs odbędzie się w pierwszej połowie kwietnia.
Zgłoszenia zawierające podstawowe informacje (imię i nazwisko recytatora, klasa, autor i tytuł tekstu) dostarczamy organizatorom do 7 kwietnia.


Organizatorki konkursu
Barbara Gąsior i Barbara Jankowska

 

Fragment Listu Episkopatu Polski:
"Kostka" znaczy "więcej"
Oto prawdziwe wezwanie na ten rok dla Was, Młodzi Przyjaciele, Rodzice i Wychowawcy: "Kostka" znaczy "więcej!" Żyjąc w XXI wieku nie powtórzymy dokładnie czynów św. Stanisława Kostki. Naszym zadaniem jest raczej zrozumienie ducha tego świętego, który nie dał się zwieść mirażowi wygodnego życia, zabezpieczonego majątkiem rodziców. Miał odwagę przeciwstawić się panującym modom i naciskom grupy. Nie chciał ani imponować, ani uczynić z życia jednej wielkiej rozrywki. Był silną osobowością, miał swoją klasę i styl. Do końca zachował wolność. To nie był młody człowiek, który nie wie, po co żyje, jest znudzony i apatyczny, żądający od innych, a nie dający nic z siebie. Nie pozwalał sobie na eksperymenty w poszukiwaniu szczęścia. Wiedział, że ten świat nie zaspokoi jego tęsknot, że prędzej czy później poczułby się w nim oszukany lub zawiedziony. Wiedział, że charakter – to nie tylko sprawa dziedziczenia cech po przodkach, nie tylko wpływ środowiska, ale rzetelna praca nad sobą. Wiedział też, że stawać się dojrzałym człowiekiem, to podejmować trud rozwoju. Nie był mięczakiem, który mówi: taki już jestem, a zło usprawiedliwia słabością, obwinia innych, oskarża warunki i historię. Był czujnym ogrodnikiem wyrywającym chwasty słabości i grzechu, aby wyrosły piękne kwiaty i owoce. Uwierzył w miłość Boga i całym sobą na nią odpowiedział.

03-04-2018

© 2017 Salezjański Zespół Szkół Publicznych. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Nasze Inicjatywy

Bliżej Salezjanów

  • Salezjanie w Polsce
  • Inspektoria Św. Jacka Kraków
  • Salezjanie na Świecie
  • Portal Bosko.pl
  • Salezjański Ośrodek Misyjny
  • Nasza Społeczność