Dziś jest 21.03.2019, imieniny: Lubomira, Benedykta.

W poniedziałek 8 października uczniowie klas I liceum wybrali się na wycieczkę integracyjną na Jurę Krakowsko – Częstochowską, podczas której była okazja, by zdobyć nową wiedzę historyczną oraz kulturową, a przede wszystkim – poznać siebie poza szkolną ławką. Organizatorami tej jedynej w swoim rodzaju wyprawy byli wychowawcy, czyli pani Barbara Gąsior i pan Adam Giecewicz, którym towarzyszyła pani wicedyrektor Małgorzata Kachel.

ZDOBYWAMY JURĘ, CZYLI O WYCIECZCE INTEGRACYJNEJ LICEALISTÓW

Po porannym słówku wyruszyliśmy w drogę. Najpierw pojechaliśmy do Mirowa, aby przenieść się w czasy średniowiecza. Powstały ok. I połowy XIV wieku gotycki zamek rycerski w Mirowie można było oglądać jedynie z zewnątrz, gdyż są tam tylko ruiny. Jednak nie były one dla nas przeszkodą, by uruchomić wyobraźnię i wyobrazić sobie czasy, w których to miejsce tętniło życiem. Pagórkowaty teren pełen kolorowych drzew oraz wszelkiej innej, pięknie wyglądającej o tej porze roku roślinności natychmiast skłoniły niejednego z nas do włączenia aparatu. Po kilkunastominutowym spacerze wśród skał, złotych traw oraz wysokich drzew dotarliśmy do kolejnego celu wycieczki, czyli zamku w Bobolicach. Zamek zbudowany przez Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej w latach 1350 – 1352 wywarł na uczniach i nauczycielach niemałe wrażenie swoim eleganckim wnętrzem wypełnionym meblami  z tamtych lat oraz trofeami z łowów, które wisiały na ścianach zamkowych komnat. Nie obyło się również bez broni oraz zbroi, które przykuły uwagę niejednego szkolnego rycerza. Oczywiście, każdy zamek kryje jakąś tajemnicę. Tak było i tym razem. Pani przewodnik przedstawiła nam legendę o straszącej po północy Białej Damie. Zjawą tą jest żona właściciela zamku, który, gdy wykrył jej romans ze swoim bratem, zabił brata w gniewie, a Białą Damę kazał zamurować w jednej ze ścian zamku. Co ciekawe, okazało się, iż w plenerach zamku powstały zdjęcia do serialu telewizyjnego pt. "Korona królów".
Przedostatnim punktem wycieczki była niewielka jaskinia Stajnia, w której odnaleziono pierwsze szczątki neandertalczyka na terytorium Polski. Było to schronienie naszego prekursora. Wraz z nim znaleziono szczątki zwierząt oraz jego narzędzia. Jest to stosunkowo niedawne odkrycie. Po wszystkich wrażeniach związanych z zamkami, jaskiniami oraz pięknymi widokami mogliśmy zgłębić tajniki jednego z rzemiosł, jakim jest tkactwo. Nasze zadanie polegało na tym, by przy pomocy specjalnych narzędzi utkać zawieszkę. Wymagało ono trochę cierpliwości oraz sprawności palców. Okazało się, że prawie wszyscy poradzili sobie z  tym zadaniem znakomicie. Na zakończenie naszego pobytu w krainie jurajskich zamków była gorąca kiełbaska upieczona przez każdego z nas oraz ciepła herbata.
Wycieczki integracyjne dla uczniów rozpoczynających naukę w nowej klasie i szkole to świetny sposób, by poznać siebie w niecodziennych sytuacjach. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyjazdy.

autor: ALEKSANDER KRAL

21-10-2018

© 2017 Salezjański Zespół Szkół Publicznych. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Nasze Inicjatywy

Bliżej Salezjanów

  • Salezjanie w Polsce
  • Inspektoria Św. Jacka Kraków
  • Salezjanie na Świecie
  • Portal Bosko.pl
  • Salezjański Ośrodek Misyjny
  • Nasza Społeczność